הבחירות הקרובות תכרענה אם ישראל תעלה על נתיב של הסדרים ותשיג לעצמה גבולות קבע מוכרים, תגבש סביבה קואליציה בינלאומית תומכת ותאפשר למדינות האזור המתונות לשתף עימה פעולה, או שמא תמשיך לקרטע על הנתיב הנוכחי – נתיב העימות והמלחמה, הבידוד האיזורי והבינלאומי, ואובדן היכולת להיפרד מהפלסטינים, נתיב שסופו אסון לאומי

אלוף (מיל’) אמנון רשף, מפקד גייסות השריון לשעבר, מייסד ויו”ר “מפקדים למען ביטחון ישראל”
פורסם ב”ידיעות אחרונות” | 15.3.2015

הבחירות הקרובות גורליות לביטחון ישראל. מאז קום המדינה עמדה ישראל פעמיים בפני סכנה קיומית. הפעם הראשונה הייתה במלחמת העצמאות, הפעם השנייה היתה במלחמת יום הכיפורים, בשנת 1973.

ישראל שילמה מחיר יקר במלחמה זו – 2,569 חללים ו-7,251 פצועים. כמי שפיקד על חטיבת שריון בחזית תעלת סואץ, מהשנייה הראשונה של המלחמה, וחטיבתו ספגה את גל הצליחה המצרית ביממה הראשונה עד הגעת כוחות התגבור, וכמי שהוביל את קרב ההבקעה לצליחת התעלה ואיבד 302 לוחמים – אני יודע מהי המשמעות האמיתית של מלחמה.

אני גם יודע עד כמה כמה מסוכנת האשליה להתייחס אל שקט ביטחוני ארעי כאילו יימשך לעד.

כול עוד ישראל אינה יוזמת מהלך רציני להסדר אזורי – השקט הנוכחי לא יימשך ומלחמות קשות תבואנה במקומו של שקט מהתל זה.

ישראל ניצבת היום בפני אתגר קיומי מסוג אחר.

הבחירות הקרובות תכרענה אם ישראל תעלה על נתיב של הסדרים ותשיג לעצמה גבולות קבע מוכרים, תגבש סביבה קואליציה בינלאומית תומכת ותאפשר למדינות האזור המתונות לשתף עימה פעולה, או שמא תמשיך לקרטע על הנתיב הנוכחי  – נתיב העימות והמלחמה, הבידוד האיזורי והבינלאומי, ואובדן היכולת להיפרד מהפלסטינים, נתיב שסופו אסון לאומי.

מנהיגות שתמשיך את מפעל ההתנחלויות בגדה המערבית, תמשיך את סבב העימותים הצבאיים, תמשיך להסתכסך עם הקהילה הבינלאומית, בדגש על ארה”ב, תהפוך את ישראל למדינה “מצורעת” – מדינה שיותר ויותר מדינות יסתייגו ממנה מבחינה מדינית.

מדינה שתוקע על ידי מוסדות מחקר ואקדמיה עולמיים. מדינה שאומות העולם יטילו עליה סנקציות, לרבות כלכליות. מדינה שכזו השולטת על עם אחר על 2.7 מיליון פלסטינים בגדה המערבית ושליטה עקיפה על עוד 1.8 מיליון פלסטינים ברצועת עזה, תאבד את חוסנה המוסרי ואת ערכיה.

כבר כיום ניכר כירסום בחוסנו של צה”ל – צבא העם – המתמודד עם בעיות שיטור וחיכוך עם האוכלוסייה הפלסטינית בגדה המערבית על בסיס יום-יומי.

המשך בניית ההתנחלויות בגדה המערבית, מעבר לגדר ההפרדה, יגרום למצב בלתי הפיך, בו לא ניתן יהיה להפריד בין שתי האוכלוסיות בשטחה של ארץ ישראל – האוכלוסייה הישראלית והאוכלוסייה הפלסטינית. לא לאורך שנים ניתן יהיה לשמר מצב אנומלי זה.

לחץ בינלאומי כבד יופעל על מדינת ישראל להעניק זכויות אזרחיות לתושבי הגדה המערבית – תרחיש שסופו לדרדר את ישראל למדינה דו-לאומית המאבדת את זהותה היהודית.

מחדליו של ראש הממשלה בשנות שלטונו הארוכות גרמו לישראל נזקים ביטחוניים משמעותיים.

נתניהו נכשל במשימות הביטחוניות העיקריות שהציב: בלימת מאמציה של איראן להגיע לנשק גרעיני והפלת שלטון החמאס בעזה. ואם לא די בכך, הוא פגע באותם גורמים בינלאומיים הפועלים כנגד התגרענות איראן ושחק את תמיכתם בעמדתנו כנגד החמאס.

התנהלותו בשנתיים האחרונות מסכנת את תשתית הברית האסטרטגית עם ארה”ב ובימים האחרונים גם תקף את האירופאים בהאשמה חסרת שחר של התגייסות פעילה להפלתו.

כישלון ביטחוני משמעותי לא פחות הוא בחוסר יכולתו לראות את ההזדמנויות הביטחוניות והמדיניות הגלומות בעובדה שהתהפוכות באזור החלישו את מרבית יריבינו ויצרו מתאם אינטרסים בין מדינות השלום – מצרים וירדן – ומדינות נוספות, במפרץ ובצפון אפריקה, לבין ישראל. תשתית זאת יוצרת הזדמנות נדירה לדרך אחרת. דרך ההידברות, הרגעת הרוחות, וההסדרים המדיניים-ביטחוניים.

זה למעלה מ-20 שנה שישראל והפלסטינים מקיימים משאים ומתנים ללא הצלחה. יש לאמץ דרך חלופית – היוזמה האזורית.

הליגה הערבית השיקה בשנת 2002 את יוזמת השלום הערבית. הצטרפו אליה גם מדינות האיסלאם – סה”כ למעלה מ-50 מדינות. היוזמה שמה קץ לעשרות שנות סרבנות ערבית; כללה התחייבות לנירמול היחסים עם ישראל במסגרת הסכם כולל; קבעה כי שאלת הפליטים מחייבת הסכמתנו – דהיינו וטו ישראלי לנוסחה שלא תיראה לנו, ועוד. היו ביוזמה המקורית מרכיבים המחייבים שינוי. ואכן, מאז, מדינות ערב התגמשו.

הדרישה המקורית לחזרה לקוי 67′ סוייגה באימוץ רעיון חילופי השטחים.

יש הבנה בינלאומית לסיפוח 3 גושי ההתנחלות לריבונות ישראל. במסרים פומביים ואחרים הבהירו גורמים ערבים בכירים כי לא מדובר בתכתיב והביעו נכונות לדון גם בהסתייגויות ישראליות אחרות, בכלל זה העובדה שנושא רמת הגולן אינו על סדר היום; ובדרישה ישראלית שהתקדמות בנירמול היחסים עם מדינות ערב המתונות תתבצע במקביל להתקדמות במו”מ עם הפלסטינים.

ברור לכל, שהירדן יהווה את גבול הביטחון של ישראל. ברור לנו שצה”ל וכוחות הביטחון יכולים להבטיח את ביטחונה של המדינה בכל גבול שייקבע. הסדר מדיני שווה ביטחון לאומי!

אנו ניצבים בפני חלון הזדמנות היסטורי.

כאמור, לישראל ולארצות ערב המתונות והפרגמטיות יש אוייבים משותפים: איראן ואירגוני הטרור האיסלמיסטיים הקיצוניים. אוייבים אלה מסכנים את אותן ארצות ערב יותר מאשר הם מסכנים את ישראל.

נוצרה הזדמנות פז של זהות אינטרסים אזורית. על ידי שילוב הנושא הפלסטיני במסגרת היוזמה האזורית ניתן להגיע להסדרים מדיניים-ביטחוניים כוללים. קיים בסיס לתוכנית ביטחון ישראלית-ירדנית-פלסטינית שתיתן מענה באזור הגדה המערבית, והתשתית להסדר דומה – ישראלי-מצרי-פלסטיני – להבטחת הגבול עם רצועת עזה, כבר גלויה לעין כל.

לא פחות חשוב הוא להגיע לתוכנית ביטחון אזורית, שתכלול את כלל מדינות ערב המתונות וישראל. במסגרתה, ניתן יהיה לחלוק מידע מודיעיני ואף לתכנן ולבצע מהלכים צבאיים מתואמים כנגד אויבים משותפים.

אי אפשר לדבר על הנושא מבלי לאזכר את ההיבט הכלכלי.

התקדמות ביוזמה משולבת – מול מדינות האזור והפלסטינים, יפתחו בפני ישראל שווקים חדשים של אוכלוסייה המונה כמיליארד וחצי תושבים.

ארצות יעד אלו יכולות להיות שווקים לייצוא טכנולוגיות ומוצרים ישראלים ומיזמים כלכליים שישנו את המציאות במזרח התיכון. מחקרים כלכליים שנערכו לאחרונה בישראל מצביעים על העובדה כי במשך 10 שנים מכינון ההסדרים, תקציב המדינה יגדל בכ-37 מיליארד ש”ח בשנה בממוצע. החל מהשנה העשירית ואילך, בכ-67 מיליארד ש”ח בשנה. התל”ג לנפש ינסוק לרמה של כ-50,000$ – מצב שישנה את פני החברה הישראלית ללא הכר.

* * *

הפתעת יום הכיפורים נולדה מתוך עיוורון מנהיגותי. התעלמות וזחיחות נוכח המגמות שרחשו תחת רגלינו. עיוורון זה שוב מאיים על ישראל. 

עתידה של מדינת ישראל, כמדינה דמוקרטית, יהודית נמצא על הפרק. המשך ההליכה בדרכה של המנהיגות המדינית הנוכחית תביא לסיומו של החלום הציוני ולהיווצרות מדינה דו-לאומית בין הים התיכון ונהר הירדן.

כמי ששרד את התופת, כמי שאיבד את טובי חבריו בשדה הקרב, אני חרד ומזהיר ממנהיגות שאינה יוזמת הסדר מדיני-ביטחוני. זו מנהיגות שתרסק את זהותה היהודית והדמוקרטית של ישראל ותוליך את בנינו מגל אלימות אחד למשנהו.

יום הבחירות מעניק לכול אזרח את הזכות ואת החובה לבחור מנהיגות ראויה.

אלוף (מיל’) אמנון רשף
מפקד גייסות השריון לשעבר
מייסד ויו”ר “מפקדים למען ביטחון ישראל”