המחיר של הימנעות מהכרעות יהיה גבוה מהסיכון שבקבלתן, הדגיש האלוף (מיל’) עמוס ידלין, התנאים האזוריים המשופרים מאפשרים לישראל לקחת סיכונים. הליכה קדימה בנושא הפלסטיני תעזור לקדם את האינטרסים שלנו בעולם הערבי ומול איראן

פורסם ב-Ynet | גלעד מורג | 24.1.14

כנס הערכה אסטרטגית של המכון למחקרי ביטחון לאומי נפתח היום (ב’) בתל אביב בהתייחסות של ראש המכון, האלוף (מיל’) עמוס ידלין, לסוגיית בקעת הירדן. האלוף ידלין העלה אפשרות שישראל תקבל החלטה חד-צדדית על עיצוב גבולותיה: “יש להשאיר כוחות צה”ל בבקעה למניעת הברחת נשק ומחבלים לגדה, להשאיר שטח שישמש קלף מיקוח למשא ומתן עתידי על הסכם קבע ולטפל בדרך ראויה והולמת באזרחים שיפונו מהשטח”.

בנאומו סקר ידלין את שנת 2013 והגדיר אותה “טובה מאוד” בכל הנוגע לביטחון הלאומי של ישראל, מכיוון שלדבריו לא פרצה בה מלחמה, לא התנהל מבצע צבאי והגבולות נשארו שקטים.

“הסכמי השלום עם ירדן ומצרים נשמרו בקפדנות”, הוסיף. “נמשכה התמיכה הבלתי מסויגת של ארה”ב בסיוע ביטחוני. הצבא הסורי עסוק בעצמו ונחלש מאוד, חיזבאללה איבד את מעמדו ברחוב הלבנוני, סולק משטר האחים המוסלמים במצרים, החמאס נחלש בצורה ניכרת והאיראנים הגיעו בפעם הראשונה לידי הסכם”.

למרות הנימה האופטימית, ידלין נשאר מסויג לגבי העתיד הקרוב. לדבריו הגרעין האיראני הוא האיום הקיומי על מדינת ישראל, אבל היא תמשיך לחיות באי ודאות על רקע הטלטלה בעולם הערבי. הוא ציין שהסיכוי להסכם עם הפלסטינים ב-2014 אינו גבוה, ושישראל צריכה לעקוב גם אחרי המגמה שלפיה במהלך השנה ימשיך מעמדה של ארה”ב להיחלש באזור.

“המחיר של הימנעות מהכרעות יהיה גבוה מהסיכון שבקבלתן”, הדגיש. “התנאים האזוריים המשופרים מאפשרים לישראל לקחת סיכונים. הליכה קדימה בנושא הפלסטיני תעזור לקדם את האינטרסים שלנו בעולם הערבי ומול איראן”.

לכתבה ב-Ynet
צילום תמונת נושא: חן גלילי