קצינים ואנשי מערכת הביטחון ובהם שני ראשי מוסד, שלושה מפכ”לים ואלופים פרסמו מודעה בה הם קוראים לנתניהו לעשות מעשה ולפעול להשגת הסדר עם הפלסטינים. לדברי הקצינים “אין צורך לעסוק בהפחדה”. ומה אם לא רה”מ לא יפעל? “נלך באמצעות מנהיגות אחרת” הם מצהירים.

רוני דניאל | חדשות 2 | פורסם 01/11/14

זה התחיל בטלפון של האלוף במילואים אמנון רשף לחבר אחד, ומשם לעוד שניים ושלושה, ואחר כך שיחות ומיילים, ובירורים על אופן הניסוח. התוצאה – מודעה גדולה בה מודיעים 106 קצינים בכירים במילואים כי אפשר להגיע להסדר אזורי כולל, ומי שילך בדרך הזו בנחישות ימצא אותם כשותפים. אם לא, יחפשו מוביל אחר.

אלוף במילואים אמנון רשף, שכיהן בעבר כמפקד גייסות השריון אומר כי מה שהניע אותו ליזום את המודעה היה שיתוף פעולה פורה מצד מדינות ערב המתונות. רשף קיווה כי לאחר שיתוף הפעולה המוצלח ייזום ראש הממשלה תהליך מדיני ויגיע לפתרון אזורי המשלב בו את הפלסטינים. האלוף במילואים התבדה כאשר לא זיהה כל תגובה חיובית. רשף מכנה את המודעה שפרסמו הקצינים “מעשה ביטחוני שקשור בעתידו של עם ישראל”.

“כבר נמאס לדשדש במדינה הזאת ולשמוע בכל פעם הסבר מדוע הבעיות הביטחוניות אינן מאפשרות, או מדוע אין פרטנר” אומר אלוף במילואים גבי אופיר, שכיהן בעבר כמפקד פיקוד העורף. מפקד הגיס הצפוני לשעבר, האלוף במילואים אייל בן ראובן סבור כי “אנו נמצאים במורד תלול ובו חברה שהולכת ומקצינה, ונוחתת מוסרית מפאת הצורך להחזיק במיליוני אנשים תחת כיבוש בטיעונים שמוצגים כביטחוניים”.

בהתייחסות לפתרון שתי המדינות לשני עמים אומרים הקצינים במילואים כי אין בפתרון זה סיכון ביטחוני. לדבריהם, למדינת ישראל עוצמה רבה, בה ניתן לעשות שימוש בצורה אחרת. בן ראובן תולה את האשמה ב”מנהיגות החלשה של ישראל”. “אין לי ספק שראש הממשלה רוצה בטובת מדינת ישראל, אך אני סבור שהוא לוקה באיזשהו עיוורון מדיני שבאמצעותו הוא עוסק בהפחדה הן של עצמו והן שלנו”.

בנוגע לסיכויים להגיע להסדר ממשי עם ההנהגה הפלסטינית הנוכחית ובראשה אבו מאזן, שקרא ל”יום זעם” בירושלים אומר גבי אופיר כי “אין צורך להתרגש מהאמירות הפומביות של אבו מאזן כפי שאין צורך להתרגש מאמירותיו הפומביות של נתניהו. הכל משחקים פוליטיים בתקשורת”. “אנו במסמך חותמים ואומרים לנתניהו: אנחנו איתך ומאחוריך” מחזק אמנון רשף את דברי חבריו. “אם לא נלך בדרך הזו, אנו נלך בדרך אחרת ובאמצעות מנהיגות אחרת” מוסיף בן ראובן.

בתגובה לשאלה האם לדעתם יכול המכתב להביא לפעולה ממשית אומר רשף אומר כי “יש לנתניהו גיבוי מלא מלמעלה מ-100 אנשי ביטחון עם אלפי שנות ביטחון על כתפיהם. אין צורך להפחיד את עם ישראל”.

לצפייה בכתבה » הקליקו על התמונה » או צפו ישירות באתר מאקו

קישור ישיר לכתבה באתר מאקו