המכתב פרסם כמודעת עמוד  ב”ידיעות-אחרונות”, 30 באוקטובר 2014

לכבוד

ראש הממשלה – מר בנימין נתניהו
ירושלים

[su_heading size=”22″]הנדון: תפיסה מדינית-אזורית – שתי מדינות לשני העמים[/su_heading]

כבוד ראש הממשלה,

אנו החתומים מטה, מפקדי צה”ל במילואים וקציני משטרה בדימוס שלחמו במערכות ישראל.

אנו מכירים מקרוב את המחיר הכבד והכואב שמלחמות גובות; לחמנו בעוז למען המדינה מתוך תקווה שילדינו יחיו כאן בשלום. אלא שהמציאות טפחה על פנינו, והנה אנו שולחים שוב את ילדינו לזירת הקרבות, צופים בהם לובשים את המדים ואת אפודי הקרב ויוצאים להילחם במבצע “צוק איתן”.

התרשמנו מהנהגתך השקולה במבצע “צוק איתן”; במצב שנוצר מדינת ישראל לא יכלה ולא יכולה להתיר ירי על בתינו והעמדת הציבור הישראלי בסכנה. ואולם מבצע זה עלול להתברר כמיותר אם לא נשכיל לעשות מעשה כדי למנוע את המלחמה הבאה. לממשלת ישראל ולאזרחיה אין את הפריבילגיה להמשיך לשבת בחיבוק ידיים. הגיע הזמן לקחת אחריות על העתיד של כולנו ולנצל את ההזדמנות ההיסטורית הניצבת בפנינו בעקבות המבצע.

הימים האלה הם ימי הזיכרון לחללי מלחמת יום הכיפורים, מלחמה שמקורה בעיוורון מדיני של המנהיגות הישראלית. אנו חרדים שעיוורון דומה יסכל את ההזדמנות שבפנינו. לפיכך אנחנו קוראים לך לאמץ את התפיסה המדינית-אזורית ולפתוח במשא ומתן עם מדינות ערב המתונות ועם הפלסטינים (בגדה המערבית וברצועת עזה כאחד) תוך מינוף היוזמה הסעודית-ערבית וניהול משא ומתן על מרכיביה, כפי שהציעו למדינת ישראל נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, בוועידה הבינלאומית בקהיר שנערכה לא מכבר והנסיך הסעודי טורקי אלפייסל בחודש יולי האחרון.

אדוני, אתה עצמך הכרזת על אופק מדיני ועל קיום אינטרסים משותפים. אתה יודע שלמדינות ערב המתונות יש רצון לקדם איתנו הסדר מדיני שיאפשר לנו להתמודד יחדיו עם האויב המשותף לנו ולהם ולייצב את המזרח תיכון.

אתה יודע שזהו המענה האמיתי לאיום האיראני ולאיומי הטרור של דאע”ש, חמאס, חיזבאללה, אל-קאעידה וארגוני טרור אחרים. אתה גם יודע שרק לתפיסה המדינית-האזורית ולהסדר עם מדינות ערב המתונות  יש סיכוי להביא להסדר עם הפלסטינים, ליציבות, לביטחון ולשגשוג כלכלי.

בתפיסה המדינית-האזורית טמונה תקווה גדולה. רק היא תוכל לחולל מהפך מדיני שיוביל לצמיחה כלכלית-חברתית ולהפוך את ישראל לחברת מופת לתושביה, ליהודי התפוצות ולאומות העולם. רק היא תוכל להיות המשקולת שתטה את הכף החברתית-כלכלית, תוריד את יוקר המחיה ותשפיע על איכות החיים של אזרחיה הזועקים את מחאתם הכלכלית.

אין כאן שאלה של שמאל או ימין. גם אין כאן עניין של פחד. יש כאן רעיון אחר לפתרון הסכסוך, שאינו מבוסס רק על משא ומתן דו-צדדי עם הפלסטינים שנכשל שוב ושוב.

אדוני, אל נא תצטרף לאלה המתרים מפני האיומים חדשות לבקרים כתירוץ לקפיאה על השמרים. אנחנו יודעים מה נדרש לשם השגת ביטחון לישראל, ואנחנו יודעים ששיתוף פעולה אזורי יתרום לכך.

מְרב הסיכויים שהיוזמה תצליח! אך גם אם לא, אתה חייב זאת לעם ישראל.
רק כך נוכל להישיר מבט אל ילדינו ונכדינו ולומר: “ניסינו, מצטערים, לא הצלחנו.”

אנחנו מצפים ממך ליוזמה אמיצה. למנהיגות. לחזון.
כלוחם, גדלת על הסיסמה “רק המעז מנצח”.
כמדינאי, אמץ את הסיסמה “רק היוזם מנצח”.

תוביל – ונעמוד מאחוריך!

 

 

מכתב לראש הממשלה