אין ספק שהמאבק לצדק חברתי ואיכות חיים חשוב, אך הבטחת החיים קודמת, וחשוב לא פחות להבטיח את קיומה של מדינת ישראל ושל העם היהודי החי בתוכה.

תא”ל (מיל’) אשר לוי | 9.2.2015 | פורסם ב”הארץ

שתי מדינות לשני העמים, עם רוב יהודי מוצק בתוך ישראל, גבולות בטוחים ומוכרים והבטחת זכויותיהם של כל אזרחי המדינה ברוח מגילת העצמאות, חייבים לעמוד בראש סדר העדיפויות. לא פחות חשוב — הבטחת היחסים הטובים עם ארצות הברית, שהיא העומק האסטרטגי היחידי שלנו. ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו מובילה את המדינה לבידוד עולמי ומסכנת את ביטחונה וקיומה.

מדיניות ארץ ישראל השלמה, שבה מאמינים נתניהו ומפלגות הימין, וההפחדה המתמדת של העם, מובילות לאובדן הרוב היהודי בין הירדן לים ולהמשך הסכסוך בינינו לבין הפלסטינים והעולם הערבי. הברית של הליכוד עם הימין הדתי מוסיפה ממד דתי שמסבך את סכסוך עוד יותר.

אין ספק שמבחינה צבאית יש לנו יכולת להביס כל אויב, אבל המחיר של מלחמה עלול להיות כבד מאוד. לכן השאלה היא לא רק כיצד לבנות את הכוח כדי לנצח במלחמה, אלא איך למנוע את המלחמות הבאות.

אחרי תום הלחימה בעזה בקיץ צצה שוב הזדמנות למהלך מדיני מקיף כדי לנסות ולמנוע מלחמה עתידית. זה שנים שעומדת בפני ישראל הצעה של מדינות ערב ובראשן סעודיה לפתוח בשיחות עם כל מדינות האזור, כדי לבסס שלום ויחסים דיפלומטיים. הממשלות שקדמו לנתניהו, וגם ממשלתו זו האחרונה, לא השכילו לנצל את ההצעה. נכון, היא אינה עונה על כל הדרישות של ישראל, אך היא בסיס למשא ומתן לפתרון מדיני שכל הצדדים רוצים בו. ארצות הברית ומדינות אירופה תומכות בהצעה, והיא עשויה למנוע את המלחמה הבאה. עם ישראל זכאי לכך, ומדינת ישראל צריכה לשאוף לכך.

בבחירות הקודמות טעתה מפלגת העבודה כשלא השכילה להעלות במצעה את הנושא הביטחוני, שתמיד היה אחד הנדבכים החשובים באידיאולוגיה שלה, והתוצאה ידועה. כעת נראה שהנהגת המחנה הציוני עומדת לחזור על אותה טעות.

לפי כל סקר שאני מכיר, רוב מוצק בעם תומך בהיפרדות מהפלסטינים ופתרון המבוסס על שתי מדינות לשני העמים. על המחנה הציוני להציג את הבעיה במלוא חריפותה, ולחשוף את ריקנותו של הפתרון המשיחי של ארץ ישראל השלמה. אני נמנה עם קבוצה של כ–200 אלופים ותתי אלופים במילואים ובדימוס, ומקביליהם בזרועות הביטחון, שמשוכנעים כי זו הדרך. לכן, אל תהססו, העזו ותצליחו. אנחנו נתמוך בכל מפלגה שתדגול בדרך זו.

למאמר באתר “הארץ” » לחץ כאן.