בטרם החלטה שתוצאותיה עלולות לשנות את פני ישראל, ביטחונה ועתידה, המעשה הנכון הוא להציג את ההחלטה על מלוא השלכותיה בפני הציבור, ולבקש את אמונו בה

רולי גירון | 25.5.2020 | “ישראל היום”

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן הפך בימים האחרונים לנושא הבשורה של הסיפוח החד צדדי, כשבמאמר בניו יורק פוסט ובראיונות לתקשורת הישראלית תיאר את מהלכי הסיפוח כפתרון קסמים לכל תחלואי האזור. פרידמן מקדם בלהט מהלך שעם תוצאותיו לא יתמודדו האמריקאים, אלא אנחנו.

הסיפוח מסוכן לשלומם וביטחונם של אזרחי ישראל, לכלכלת המדינה ולעתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. סיפוח, גם אם מצומצם, אשר יבהיר שנגמר עידן המו”מ וההסדרים המדיניים, עלול לחסל את שארית הלגיטימיות של הרשות הפלסטינית, אשר ממילא נתפסת ברחוב הפלסטיני כמי שכשלה בקידום השאיפה למדינה. המלך עבדאללה כבר הבהיר שסיפוח חד-צדדי יערער את היציבות בשטח ובאזור ויפגע ביחסינו עם ירדן. כך הבהירו גם מדינות המפרץ ומדינות ערביות נוספות.

קריסת הרשות הפלסטינית, המנהלת את חיי מיליוני הפלסטינים זה עשרות שנים, ועם קריסתה, ניתוק שיתוף הפעולה הביטחוני אשר זכה למחמאות צה”ל והשב”כ על הצלת חיי ישראלים, יצרו ואקום שלטוני וחלל ביטחוני אותו החמאס ערוך היטב לנצל. בהיעדר גורם פלסטיני אחראי, וכדי למנוע את השתלטות החמאס ולהבטיח את ביטחון הישראלים הן במרחבי יו”ש והן בתחומי הקו הירוק, לא יהיה מנוס מפריסת צה”ל בתוככי הערים והכפרים הפלסטינים. השליטה המחודשת במיליוני הפלסטינים ללא אסטרטגית יציאה, תסמן את תחילת סופה של מדינת ישראל כמדינתו הדמוקרטית של העם היהודי.

לפי סקר שערכה תנועת “מפקדים למען ביטחון ישראל”, ושבוצע על ידי פרופ’ קמיל פוקס, פרופ’ גלעד הירשברגר וד”ר סיון הירש הפלר, רק כרבע מאזרחי ישראל היהודים (26%), תומכים באופן מובהק בסיפוח, בעוד למעלה מ- 60% מגלים העדפה לפתרונות פרגמטיים של היפרדות מהפלסטינים כולל הסכם קבע על בסיס שתי מדינות לשני העמים. מסתבר כי בניגוד לאוונגליסטים באמריקה ולמקביליהם תומכי הסיפוח בישראל, רבים בציבור הישראלי מודעים לסכנות הסיפוח החד-צדדי וחוששים מהן.

במקום להתבשם מהתמיכה האמריקאית, עלינו לזכור כי את מחיר ההחלטות שנקבל לא הם ישלמו. זו הסיבה שמגבשי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לבין כחול לבן שגו בעת שהתנו את מהלך הסיפוח בהחלטת הבית הלבן במקום בהחלטת הציבור הישראלי.

על חברי הקואליציה החדשה, שככל הנראה תקום השבוע, להודיע כי לאחר שיוצגו בפניהם פרטי הסיפוח המתוכנן, תוצג התמונה כולה לציבור לקראת הכרעה במשאל עם. זאת בנוסף לכך שתובהר להם עמדת מערכת הביטחון ושאר הגורמים הממלכתיים באשר להשלכות האפשריות של הסיפוח וההיערכות להתמודדות עם אפשרות של נפולת ביטחונית, כלכלית מדינית ואחרת ממנו.

כשם שראש הממשלה נתניהו תמך בחוק משאל עם לוויתור על שטח ואף היה מאלו שדרשו עריכת משאל עם לאישור תכנית ההתנתקות, כך גם היום. בטרם החלטה שתוצאותיה עלולות לשנות את פני ישראל, ביטחונה ועתידה, המעשה הנכון הוא להציג את ההחלטה על מלוא השלכותיה בפני הציבור, ולבקש את אמונו בה.

 

רולי גירון שימש כראש אגף במוסד והוא חבר ועדת ההיגוי של ‘מפקדים למען ביטחון ישראל’.