על החשיבות הביטחונית של בקעת הירדן אין עוררים והמשך נוכחותנו שם איננה תלויה בסיפוח השטח.

מניתוח מקצועי ביטחוני עולה שצעדים חד צדדיים עלולים להצית שרשרת תגובות שנאבד עליהן שליטה ואשר תוצאתם עלולה להיות פגיעה בביטחון ובאינטרסים לאומיים אחרים.

הציבור זכאי לקבל תשובות לשאלות הבאות:

  • א. איזה צורך ביטחוני או תרומה לאינטרסים הלאומיים מחייבים את הסיפוח?
  • ב. מה הדחיפות לסכן את ביטחוננו במהלך הרפתקני בטרם בדיקה מעמיקה ע"י כל המערכות הממלכתיות הרלבנטיות ולאחר דיון נרחב בממשלה, בכנסת ובעם.
  • ג. האם נשקל הרווח הלא ברור כנגד הסיכון המוחשי.

פגיעה במאמץ הביטחוני בחזית הצפון

הרמטכ"ל וראש אמ"ן בהערכת המצב הביטחונית מצביעים על ההחמרה במצבינו האסטרטגי, עם סבירות לעימות צבאי עם איראן ועל רקע זה הצורך לקדם הסדר רגיעה ברצועה, תוך וויתורים מרחיקי לכת מצד ישראל כדי לאפשר לצה"ל להתרכז בחזית הצפונית.

קשה לקבל את ההיגיון של קידום מהלך חסר כל ערך ביטחוני או מדיני ולהעמיד בסכנת התלקחות, את גזרת יהודה ושומרון ובעקבותיה גם עזה  שיחייב ריתוק כוחות עילית על חשבון מהמאמץ העיקרי וחשש לעימות במספר חזיתות.

פגיעה בשת"פ האזורי מול איראן

סיפוח חד צדדי יש בו פוטנציאל גבוה לערעור מערכות היחסים הרגישה עם מדינות השותפות לנו לציר האנטי איראני - מצרים, סעודיה, המפרציות ובראש ובראשונה ירדן שהיא נכס אסטרטגי חשוב במאבק הישראלי מול ההתפשטות האיראנית.

קריסת המערכות ביהודה ושומרון

סיפוח חד צדדי יביא לקץ השת"פ הביטחוני - הזוכה להערכת צה"ל והשב"כ, והציל חיי ישראלים - ויביא לתגובה אלימה בשטח ולקריסת הרש"פ. בעקבותיו - צה"ל יאלץ להשתלט מחדש, כנראה בלחימה, על כל הערים והכפרים הפלסטינים בטרם ינצלו כנופיות פשע וטרור ובראשן חמאס את החלל הביטחוני שייווצר.

או אז נעמוד בפני חלום הבלהות הביטחוני והכלכלי של ניהול חיי מיליוני הפלסטינים ומימונם והשליטה הביטחונית תשעבד את צה"ל למשימות שיטור נרחבות במקום להתאמן ולהיערך לטיפול באיומים מצפון (סוריה, חיזבאללה), ממזרח (איראן) ומדרום (חמאס).

איך זה יראה? » לחצו כאן

גלישה למדינה דו לאומי

כניסה, שליטה וניהול חייהם של מיליוני פלסטינים לאורך שנים ללא אופציית יציאה תציב את ישראל בצומת ההכרעה באשר למעמדם האזרחי ומול הדילמה בין שלילת שוויון זכויות של אותם פלסטינאים החיים במדינת "אפרטהייד" לבין הענקת זכויות אזרח ושינוי אופייה של המדינה - בכל דרך שנבחר נסכן את החזון הציוני של מדינה יהודית ודמוקרטית.

תרחישים אילו אפשר שייקרו ואפשר שיתבדו, איננו טוענים לזכות בלעדית על תבונה ביטחונית ובוודאי לא מדינית. אולי אנחנו טועים בהערכותינו ובמסקנותינו, אך מה אם אנחנו צודקים?

מחשש שבמצב של אי-ודאות פוליטית, משבר שלטוני וחוסר יציבות יתקבלו החלטות נמהרות הנוגעות לביטחון הלאומי של ישראל שלא בהתבסס על עבודת מטה מקיפה ומעמיקה, התרענו על כך במכתב ליועמ"ש לממשלה ובמכתב אישי לכל חברי הכנסת ועתה לציבור מעל גבי העיתונות