מאמרי דעה

השנה חייבים להיות שם

עמירם רבין ויצחק רבין

חבריי בימין – אני קורא לכם להגיע במוצאי שבת לכיכר לעצרת הזיכרון לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז”ל ולעמוד שכם אל שכם.

חברי בשמאל, אני קורא לכם לחדול מהמתקפות המיותרות שלא תורמות דבר, לא לזכרו של רבין ולא לאחדות העם. עצרת הזיכרון לרבין היא לא המקום לקושש קולות ולעשות פוליטיקה. לעצרת הזיכרון לרצח ראש הממשלה יש מטרה אחת – לזכור את הרצח, לזכור את רבין ולעשות כל מה שבידינו שאירוע כזה לעולם, אבל לעולם לא ייקרה שוב.

מי שעושה פוליטיקה על גב העצרת פוגע לדעתי בזיכרו של רבין ובמורשתו, ובמקום לקרב בין חלקי העם משיג בדיוק את היפך ומעמיק את הפילוג בתוכנו.

רבין היה ראש ממשלה של כל עם ישראל. של אלה שתמכו בו ושל אלה שהתנגדו לו. יותר מדי שנים יותר מדי אנשים חשו שאינם מוזמנים לכיכר. זה לא בסדר. אסור שעצרת הזיכרון לזכרו של רמטכ”ל ששת הימים, שר הביטחון וראש הממשלה יהיה ערב של פילוג וקיטוב. לא השנה.

במוצאי השבת הקרובה אני מתכוון להגיע לכיכר רבין יחד עם משפחתי. אני מקווה לפגוש שם את כולכם. ישראלים מהגליל ומהנגב, מתל אביב ומיהודה ושומרון, ימנים ושמאלנים, מצביעי ליכוד ועבודה, בית יהודי ומרצ, יוצאי חבר העמים ועולי אתיופיה יחד עם אחינו הדרוזים והבדואים נעמוד יחד בדומיה לזכרו של ראש ממשלת ישראל שנרצח על ידי רוצח מתועב ונצא בקול ברור ומשותף נגד שנאת החינם בתוכנו, נגד הפילוג וההסתה ובעד שלמות העם.

ניפגש בכיכר. השנה חייבים להיות שם. 

עמירם לוין